Надниркова недостатність

Надниркова недостатність: що це таке

    Надниркованедостатність - це серйозне захворювання, симптоми якого проявляються несподівано. Зазвичай вона  викликана недостатнім рівнем секреції гормонів кортизолу корою наднирників. Хвороба буває хронічною, якщо не вилікувати перші її ознаки відразу ж, як тільки вони з'явилися, інакше вона може негативно вплинути на серцево-судинну і ендокринну системи. Вона здатна значно уповільнити процес циркуляції крові по організму і привести до порушень в роботі тканин організму. Лікування в першу чергу включає вивчення симптомів і причин захворювання, а вже після цього - підбір індивідуальних методів позбавлення від цієї неприємної хвороби.

Симптоми хвороби Аддісона

    Це захворювання зустрічається як у дорослих, так і у дітей. На початковій стадії недостатність надниркових залоз розпізнати не так вже й просто, так як симптоми можуть бути схожі і на деякі інші захворювання.

Первинні ознаки хвороби Аддісона:

 • Стрибки артеріального тиску, яких раніше не спостерігалося. За цю функцію відповідає гормон альдостерон. Надлишок альдостерону якраз і викликає то підвищення, то різке зниження тиску, можливо, кілька разів за день.
 • Гіпокортицизм на своїй першій стадії характеризується ще й різким зниженням ваги хворого - до 10-15 кілограмів за дуже короткий проміжок часу.
 • На хімічному рівні відбувається зниження, а незабаром і практично повне припинення синтезу білка. З цієї причини пацієнтові може безперервно хотітися солоного, можливо, комусь захочеться з'їсти цілу ложку солі.
 • Іноді захворювання виникає різко. Така його поява називається криз. Цей стан характеризується задишкою, раптовими судомами і навіть втратою свідомості. Термінова допомога в даному випадку може бути правильно надана лише професіоналом, який може правильно визначити першопричину.
 • Виникнення гіперпігментації шкірних покривів. На початковій стадії надниркової недостатності темніє лише шкіра, яка знаходиться на найбільш відкритих ділянках тіла. На неї найчастіше потрапляє сонце: руки, обличчя, шия. Потім пігментація починає поширюватися і на інші, закриті ділянки тіла. Найчастіше пацієнтів в першу чергу починає турбувати потемніння долонь, а також пігментація слизових оболонок, наприклад, щік і язика.
 • Зневоднення. Альдостерон регулює нормальний баланс рідини в організмі. При його нестачі з'являється сухість у роті, сухість шкіри, частішає пульс, слина стає в'язкою. Баланс рідини в організмі, спрага, а також почуття голоду в організмі знаходяться під контролем гіпоталамуса - невеликої ділянки в проміжному мозку. У складних випадках дефіцит рідини веде до судом в м'язах і до втрати свідомості.
 • Зайва стомлюваність, сонливість і відсутність сил вже з самого ранку також можуть стати дзвіночком для звернення до лікаря.
 • Хвороба Аддісона (так називають найпершу стадію надниркової хвороби) іноді може характеризуватися і зайвою пітливістю шкіри. У деяких випадках піт з'являється лише в звичних місцях, але у великих кількостях, а в ускладнених випадках потіти починають, наприклад, живіт і спина, навіть в умовах холоду.

Причини появи надниркової недостатності

Дана дисфункція надниркових залоз характеризується трьома варіантами. Кожен варіант виникає в результаті приватних причин.

Первинний варіант пояснює такі причини захворювання:

 • вроджена неповноцінність кори надниркових залоз;
 • ураження імунної системи, при якій власні тканини організму піддаються атаці власних антитіл;
 • пухлинні захворювання в надниркових залозах або в органах, що оточують їх;
 • надлишок білка;
 • утруднення обміну речовин;
 • метастази пухлин;
 • поява захворювань шкірних покривів тіла, які в підсумку впливають на імунну систему організму.

Вторинний варіант передбачає наступні причини хвороби:

 • інфекційні захворювання: вірусні інфекції, що вразили тканини організму;
 • травма і виникаючий слідом за нею крововилив;
 • вроджена патологія нирок, наприклад, їх недостатня маса;
 • ураження гіпофізу.

Третинний варіант має своєю головною причиною злоякісну пухлину в власне надниркових.

Діагностика хвороби Аддісона

Надниркова недостатність піддається швидкій і простій діагностиці. Обстеження включає:

 • УЗД наднирників і всієї ендокринної системи організму, виявлення патологій;
 • МРТ головного мозку з особливо ретельним вивченням гіпоталамуса;
 • лабораторні методи діагностики: аналіз рівня кортизолу та глюкокортикоїдів в організмі, аналіз сечі, вивчення рівня вироблення необхідних гормонів.

    Для початку пацієнт приходить до терапевта зі скаргою, той відправляє його до ендокринолога і уролога, які і дають подальші рекомендації з лікування, направляючи на різні діагностичні процедури.

Лікування хвороби Аддісона

Хвороба Аддісона піддається швидкому і якісному лікуванню, якщо діагностика була здійснена вчасно. Лікування базується на:

 • препаратах гідрокортизону, які вводяться внутрішньовенно;
 • мінералокортикоїдах глюкокортикоїдах в формі таблеток;
 • флудрокортизоні, що сприяє зниженню рівня натрію в крові;
 • преднізолоні, яий регулює гормони.

   Тривалість лікування визначається індивідуально для кожного випадку, але найчастіше воно становить 3-4 тижні. Лікарі також звертають увагу на непереносимість пацієнтами деяких препаратів і підбирають аналоги.

Ускладнення при наднирковій недостатності

    Найбільш серйозним ускладненням надниркової недостатності є виникнення коматозного стану. Воно може бути викликано раптовим загостренням захворювання або його неправильним лікуванням. Ускладненням є і гостра серцева недостатність, що виникає в зв'язку з неправильно підібраним лікуванням.

Профілактика надниркової недостатності

    Профілактичні заходи призначаються лікарем після закінчення гострої фази захворювання. Найчастіше профілактика включає застосування глюкокортикоїдів, що підтримують необхідний рівень гормонів.

Ціна лікування хвороби Аддісона в клініці Омега-Київ

Який лікар лікує хворобу Аддісона

    Терапію по лікуванню надниркової недостатності призначає лікар з відділення ендокринології. Однак для кращої діагностики потрібні і консультації терапевта, уролога і навіть дієтолога.

Питання відповідь

Що таке хвороба Аддісона?

    Хвороба Аддісона - це захворювання, яке вимагає серйозної діагностики з відвідуванням багатьох фахівців для підтвердження точного діагнозу і призначення правильного лікування.

Вашу заявку надіслано!

Залишайтеся на зв'язку. Наш менеджер зателефонує Вам для підтвердження запису.

Запис на прийом

Надниркова недостатність

Ми зателефонуємо Вам для підтвердження заявки

* Обов'язково заповнять поля позначені зірочкою

Коментарі

Вибір напрямку
Додати коментар
Запис
на прийом
Скарги і
побажання
Замовити
дзвінок
ЗАПИС НА ПРИЙОМ
Заявка на запис є дійсною
після її підтвердження адміністратором клініки

Вкажіть форму зворотнього звязку
 • Телефон
 • E-mail

* -Поля обовязкові для заповнення

СКАРГИ І ПОБАЖАННЯ


* -Поля обовязкові для заповнення

Залиште Ваш номер телефону і на протязі 30 хвилин ми Вам передзвонимо.
Обробка заявок проводиться з 9:00 до 20:00