Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

закрити Запис через улюблений
мессенджер:
Запит відправлено!
Тримай телефон поблизу
та очікуй на дзвінок.
Напишіть свій телефон і ми вам подзвоним:
Відправить
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором

Лікування ToRCH-інфекцій в неврології в Києві

Записатись на консультацію лікаря

ToRCH в неврології - абревіатура, що складається з англійських буквених символів чотирьох найбільш поширених внутрішньоутробних інфекцій, які становлять небезпеку під час вагітності.

Ціни на лікування ToRCH-інфекцій в неврології

Прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 650 ₴ записатися
Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 550 ₴ записатися

У період вагітності жінці потрібно особливо уважно стежити за станом свого здоров'я, так як від цього залежить нормальний розвиток дитини. Завдяки фізіологічній будові матки, плід частково захищений, однак, існують різного роду внутрішньоутробні інфекції, які можуть проникати через плаценту і інфікувати плід.

В період формування органів і систем малюка, віруси перешкоджають їх нормальному розвитку, в результаті чого, спостерігаються різного роду аномалії, вроджені патології і каліцтва. Сукупність інфекційних хвороб, що загрожують дитині в період внутрішньоутробного розвитку називають ТОРЧ інфекції і для їх виявлення необхідно здати аналізи, щоб своєчасно розпізнати хворобу і провести її лікування. Вони мають негативний вплив на плід, а для дорослої людини присутність в організмі інфекцій може залишатися непомітним. Такі захворювання зупиняють нормальний ріст і розвиток плода, аж до летального результату.

Найбільшу небезпеку вони представляють в перші три місяці виношування дитини, тому необхідні аналізи призначаються відразу ж після постановки вагітної жінки на облік. Такі інфекції можуть проникати в організм різними шляхами, через повітря, побутові предмети, статевий зв'язок, кров. При інфікуванні жінки в перші три місяці вагітності, є можливість її перервати.

Якщо інфекції проникли в організм жінки на пізніх термінах вагітності, то призначається курс терапії. В такому випадку у дитини може бути порушення слуху, вроджений порок серця, пневмонія, сліпота, водянка і багато інших відхилення.

Що таке ToRCH (ТОРЧ) інфекції: поняття та види

ToRCH - абревіатура, що складається з англійських буквених символів чотирьох найбільш поширених внутрішньоутробних інфекцій, які становлять небезпеку під час вагітності.

Toxoplasma або токсоплазмоз - хвороба, спровокована внутрішньоклітинними інфекціями-токсоплазмами. Переносниками інфекції найчастіше є кішки. Живуть паразити в організмі птахів і гризунів, яких ловлять і поїдають коти. Потрапляючи в шлунок тварини, паразити починають активно розмножуватися, а їх яйця виходять разом з фекаліями. При збиранні котячого туалету і недотримання правил гігієни, можна перенести цих паразитів в свій організм. Також заразитися токсоплазмозом можна і при споживанні недостатньо добре термічно обробленого зараженого м'яса. Крім того, паразити проникають і в відкриту рану.

Rubella або краснуха - гостре вірусне, інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше хворіють на краснуху ще в дитинстві, тому в організмі виробляються антитіла. Однак, існує ризик повторного зараження. Незважаючи на те, що повторно хвороба може протікати в легкій або навіть прихованій формі, вона негативно позначиться на стані плода.

Cytomegalovirus - захворювання, спровоковане цитамегаловірусом. Воно провокує збільшення клітин легенів, нирок, печінки і багатьох інших органів. Більшість інфікованих навіть і не підозрюють про протікання хвороби в організмі, так як його основні ознаки можна сплутати з грипом чи ГРВІ. Якщо хвороба протікає в легкій формі, то лікування не проводиться і людина на все життя залишається носієм інфекції.

Herpes simplex virus - герпес, що вражає ротову область та інші слизові оболонки. Зараження відбувається респіраторним шляхом. Крім того, може бути генітальний герпес, який передається статевим шляхом. Однак, трапляються випадки перенесення генітального герпесу в ротову порожнину, що відбувається при оральному статевому контакті. При загостренні у породіллі генітального герпесу, призначається планове кесарів розтин, щоб запобігти можливості інфікування дитини при проходженні його через родові шляхи.

Лікарі-неврологи

На сторінку лікарів Дивитись все
Прокрутити вліво
Прокрутити вправо

Записатися на прийом

замовивши зворотній дзвінок або через улюблений месенджер

Причини і ризики інфікування

Навіть при легкому і майже безсимптомному перебігу хвороби у вагітної, ToRCH інфекції можуть спровокувати серйозні порушення і патології у плода. Це відбувається з двох причин, так як багато інфекцій добре розвиваються саме в зародковій тканини, а також клітини плода мають високу швидкість обміну речовин і енергії, в результаті чого створюється сприятливе середовище для розмноження бактерій.

Більшість внутрішньоутробних інфекцій хоча і були спровоковані різними вірусами, однак, вони мають схожі симптоми, так як збудники вражають сформувалися тканини плоду. При зараженні токсоплазмозом у дитини уражаються тканини очей, мозку, серцево-судинної системи, печінки. Вагітна може заразитися при контакті з тваринами, носіями інфекції або хворою людиною.

Зараження іншими видами інфекцій також походить від хворої людини, тому під час вагітності потрібно уникати спілкування з такими людьми. Група внутрішньоутробних інфекцій характеризується тим, що передаються вони до плоду через плаценту. При протіканні запальних процесів в статевих шляхах жінки, дитина може інфікуватися через навколоплідні води.

При деяких хворобах плід інфікується під час проходження по родових шляхах матері, а також збудник може проходити по судинній системі і проникати прямо в кровотік дитини. Однак, такий спосіб зараження зустрічається досить рідко.

Симптоми та ознаки ТОРЧ-інфекцій

Симптоми ТОРЧ-інфекції можуть бути досить неспецифічними і специфічними, тому, щоб розпізнати протікання хвороби в організмі, потрібно здати аналіз на ToRCH (ТОРЧ). Чим раніше була інфікована плід, тим складніше у нього протікає хвороба. При зараженні через плаценту краснухою на ранніх термінах вагітності можуть бути серйозні аномалії плода, викидень, затримка розвитку дитини, передчасні пологи.

Якщо плід був інфікований в першому триместрі, то у нього можуть бути маленькі розміри мозку, порок серця, аномалії розвитку кінцівок. При зараженні під 2 або 3 триместрі можуть бути серйозні патології органів очей, збільшення селезінки і печінки, запалення легенів. Після народження дитини, прояви інфекції можуть виникнути тільки через деякий час, протягом якого збудник приховано знаходиться в організмі. До таких хвороб відносяться катаракта, кон'юнктивіт, пієлонефрит, цукровий діабет. Якщо зараження відбулося на ранніх термінах, то таку вагітність рекомендують перервати.

При інфікуванні герпесом на ранніх термінах відбувається викидень або спостерігаються серйозні вади плоду, такі як:

  • гідроцефалія;
  • пороки серця;
  • порушення будови органів травлення.

При інфікуванні в 2 і 3 триместрі вагітності може бути ураження печінки, селезінки, нирок плода. Якщо дитина була інфікована після 32 тижня вагітності або під час пологів, то у нього спостерігається неонатальний герпес, який протікає дуже важко, тягне за собою безліч ускладнень і часто закінчується летальним результатом.

Цитомегаловірусна інфекція при первинному проникненні в організм жінки під час вагітності, провокує серйозні проблеми з виношуванням дитини і пологами. Також може спостерігатися небезпечне ураження серця, нирок, легенів і крові плода. При вродженої цітамегаловірусной інфекції у плода, може бути летальний результат. Якщо ж інфекція була у матері до вагітності, то найчастіше вона ніяк не відбивається на стані плода.

Токсоплазмозом жінка може заразитися від тварин і при споживанні в їжу недостатньо добре прожареного м'яса. В такому випадку вагітність може закінчиться перериванням або інфекція спровокує безліч патологій у плоду.

 

Діагностика ToRCH (ТОРЧ) інфекцій

Виявлення ТОРЧ інфекцій у плода утруднено, тому діагностика проводиться у вагітних, особливо тих, хто входить до групи ризику. Комплекс обстежень має на увазі  не тільки здачу аналізів, але також і проведення УЗД діагностики, яка допоможе виявити проблеми внутрішньоутробного розвитку дитини. Крім того, ультразвукова діагностика дитини проводиться і після його народження, щоб можна було своєчасно виявити патології для їх усунення.

Для більш якісного та раннього виявлення інфікування у жінок на ранніх термінах вагітності проводиться скринінг:

  • при плануванні вагітності;
  • постановці на облік;
  • в термін до 15 тижнів;
  • в 24-26 тижнів;
  • в 34-36 тижнів;
  • перед проведенням ЕКЗ.

Це дослідження проводиться із застосуванням імуноферментного аналізу, що визначає рівень антитіл в крові. При протіканні гострої інфекції в крові з'являються антитіла класу IgM, а при хронічному перебігу хвороби, вони змінюються на антитіла класу IgG.

Також додатково проводиться полімерно-ланцюгова реакція, яка допомагає виявити ДНК і РНК віруси в сечі, крові або виділеннях з геніталій. Виявлення інфекцій відбувається навіть якщо вони в незначній концентрації, саме тому, це найрезультативніший спосіб обстеження в разі відсутності вираженої симптоматики.

Ще одним способом виявлення ToRCH-інфекції є проведення бактеріологічного посіву на живильному середовищі, однак, такий метод не досконалий і не гарантує точного результату.

Як здавати аналіз на ТОРЧ інфекції

Аналізи на внутрішньоутробні інфекції бажано здавати при плануванні вагітності або на ранніх термінах, так як це дозволить визначити, які віруси присутні в організмі жінки і якими вона може заразитися під час вагітності.

Саме первинне зараження при вагітності найбільш небезпечно для плода. Здається кров на аналіз в основному в жіночій консультації, де проходить спостереження вагітна або в спеціальному медичному центрі. Спеціальна підготовка не потрібна, найголовніше здавати кров натщесерце з вени.

При плануванні вагітності можна здати аналіз в будь-який день менструального циклу.

 

Якщо жінці призначена антибактеріальна терапія, то до здачі аналізів потрібно почекати місяць після завершення курсу терапії і тільки потім здавати кров на аналіз. У деяких випадках, для підтвердження результатів, може знадобитися полімерно-ланцюгове дослідження, яке має на увазі забір аналіз

При плануванні вагітності можна здати аналіз в будь-який день менструального циклу.

Якщо жінці призначена антибактеріальна терапія, то до здачі аналізів потрібно почекати місяць після завершення курсу терапії і тільки потім здавати кров на аналіз. У деяких випадках, для підтвердження результатів, може знадобитися полімерно-ланцюгове дослідження, яке має на увазі під собою забір аналізу сечі або виділень з піхви. У такому випадку протягом декількох днів потрібно відмовитися від статевих контактів, протягом двох годин до взяття мазка не допускається сечовипускання, а також не можна підмиватися перед здачею аналізу. Якщо тільки планується вагітність, то аналіз потрібно здавати відразу після закінчення менструації.

Аналізи на ТОРЧ інфекції

Розшифровку результатів аналізів на ТОРЧ інфекції проводить лікар. Однак, сама пацієнтка може зорієнтуватися в отриманих результатах, порівнявши їх з референсними значеннями. Показники норми можуть бути самими різними, все залежить від застосовуваного обладнання.

Сам аналіз заснований на визначенні рівня титрів антитіл імуноглобуліну типу М, що утворюються в гострому періоді перебігу хвороби. Іноді також проводиться аналіз для виявлення титру типу G, що вказує на раніше перенесену хворобу.

При відсутності в крові обох цих типів імуноглобуліну, зараження відсутня. В такому випадку вагітна повинна уникати зараження і здавати повторні аналізи за призначенням лікаря. При виявленні імуноглобуліну типу G, означає, що має місце ремісія після раніше перенесеного захворювання. В такому випадку, ризик інфікування плода практично повністю відсутня. Якщо жінка ще не вагітна, то проводиться додатково полімерно-ланцюгова реакція, а потім їй призначається відповідне лікування з повторним обстеженням. При вагітності лікування не призначається, щоб не нашкодити дитині.

Якщо в крові високий показник M і низький G, то це означає, що інфекційний процес протікає в гострій стадії. В такому випадку додатково береться мазок з поверхні шийки матки для підтвердження діагнозу і призначення лікування. Тільки після проведення комплексної діагностики, лікар підбирає методику лікування.

Лечение ToRCH-инфекций в неврологии в Киеве
Лечение ToRCH-инфекций в неврологии в Киеве
Лечение ToRCH-инфекций в неврологии в Киеве
Лечение ToRCH-инфекций в неврологии в Киеве

Лікування ТОРЧ інфекції

Лікування ТОРЧ-інфекції у вагітної жінки проводиться тільки після 32 тижня і методики підбираються строго індивідуально. Основні принципи проведення терапії мають на меті:

  • проведення противірусної і антимікробної терапії;
  • лікування порушень плацентарного комплексу
  • прийом імуномодулюючих засобів;
  • профілактику дисбактеріозу піхви;
  • за показаннями лікування статевих партнерів;
  • комплексна підготовка перед вагітністю.

Спосіб проведення лікування багато в чому залежить від того, які саме інфекції в процесі діагностики були виявлені. Переважно призначають антибіотики, а також противірусні препарати, які допомагають усунути наявну інфекцію. Також показані засоби, що підвищують імунітет. При одночасному застосуванні специфічних препаратів та імуномодуляторів, є можливість домогтися набагато кращого результату, ніж при роздільному. Спеціалізовані препарати мають досить серйозні побічні ефекти, чим можуть самостійно спровокувати виникнення патологій у плоду. Варто пам'ятати, що медикаментозні засоби можна приймати тільки за призначенням лікуючого лікаря.

Проведені клінічні дослідження показали, що зовсім не обов'язково проводити масовий скринінг вагітних. Підвищена увага і проведення необхідних обстежень потрібні жінкам, які перебувають у групі ризику, а саме:

  • які мають хронічні інфекційні хвороби
  • при ускладненому перебігу вагітності;
  • при попередніх ускладнених пологах.

Обстеження та лікування таких пацієнток має проводитися на етапі планування вагітності. Крім того, варто відзначити, що не у всіх хворих під час вагітності жінок уражається плід. Ризик його інфікування значно зростає в разі:

  • недоношеності;
  • затримки розвитку;
  • ураження нервової системи в процесі пологів;
  • патології періоду новонародженості.

Лікування новонародженого проводиться відразу ж після підтвердження діагнозу і включає в себе противірусну і протимікробну терапію, а також корекцію порушень роботи внутрішніх органів.

Проведення аналізів на ТОРЧ-інфекції при плануванні вагітності і в період виношування дитини, дозволить своєчасно виявити бактерії і провести комплексне лікування для народження здорової дитини.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

При відправці повідомлення сталася помилка. Продублюйте його, будь ласка, на пошту адміністратора mc.omegakyiv@gmail.com

4.5 (33 голоси)

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Автор статті:

Автор статті:

Тернопольський Сергій Петрович

Лікар-невропатолог першої категорії, лікар-вертебролог

Список літератури

Наші ліцензії та акредитаційні сертифікати

На сторінку документів Дивитись все

Відгуки про нашу клініку

Залишити відгук Відмінити
Ваше повідомлення надіслано!
При відправці повідомлення сталася помилка. Продублюйте його, будь ласка, на пошту адміністратора mc.omegakyiv@gmail.com
Для того, щоб Ваш відгук або коментар пройшов модерацію і був опублікований, ознайомтеся, будь ласка, з нашими правилами