Наслідки черепно-мозкових травм

cherepno

Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є причиною номер один смертності та інвалідності серед молодих людей (від 15 до 24 років), а також серед літніх людей обох статей. Черепно-мозкова травма виникає, коли зовнішня механічна сила викликає дисфункцію головного мозку. Пошкодження головного мозку може бути вогнищевим - обмежуватися однією областю мозку, або дифузним - з участю більш як однієї області мозку. Тяжкість ЧМТ визначається за своєю природою, швидкості і місця розташування фізичного контакту і таких ускладнень, як гіпоксія, гіпотонія, внутрішньочерепний крововилив або підвищення внутрішньочерепний тиск. Ці ускладнення можуть викликати вторинні травми навіть через кілька годин або днів після травми.

Причини

Половина усіх черепно-мозкових травм обумовлені дорожньо-транспортними пригодами за участю автомобілів, мотоциклів, велосипедів та пішоходів. Ці нещасні випадки є основною причиною ЧМТ у людей віком до 50 років. Для тих, хто старше 50 років, основною причиною ЧМТ є падіння. Приблизно 20% травм мозку пов'язані з насильством, а саме вогнепальними пораненнями, нападами, жорстоким поводженням з дітьми. Близько 3% пошкоджень мозку виникають через спортивних травм. Половина інцидентів черепно-мозкових травм пов'язана з вживання алкоголю. Причина ЧМТ відіграє важливу роль у прогнозуванні результату лікування пацієнта.

Симптоми

Черепно-мозкова травма має серйозні фізичні та психологічні наслідки. Черепно-мозкові травми класифікують на легкі, середні і важкі, залежно від ступеня ушкодження головного мозку. Деякі симптоми і ознаки проявляються відразу після травматичного ушкодження, в той час як інші з'являються через деякий час, іноді навіть через тиждень. Симптоми варіюються в залежності від локалізації і латералізації травми, ступеня пошкодження. Основні симптоми черепно-мозкових травм включають в себе:

Фізичні симптоми

 • втрата свідомості на час від декількох секунд до декількох годин;
 • постійний головний біль, запаморочення;
 • часта блювота, нудота;
 • судоми;
 • розширені зіниці;
 • безсоння;
 • оніміння, слабкість в кінцівках;
 • втрата координації.

Сенсорні симптоми

 • погіршення зору;
 • дзвін у вухах;
 • підвищена чутливість до світла і звуку.

Психологічні симптоми

 • погіршення пам'яті;
 • мінливий настрій;
 • депресія;
 • постійне почуття тривоги;
 • нечленороздільна мова;
 • неадекватна поведінка;
 • кома.

Наслідки черепно-мозкових травм

Черепно-мозкові травми можуть викликати проблеми зі свідомістю, самосвідомістю, збудженням, пильністю і чуйністю. У сучасній медицині виділяють п'ять аномальних станів свідомості, які можуть виникнути внаслідок ЧМТ: ступор, кома, постійний вегетативний стан, синдром замкненої людини і смерть мозку.
    Ступор - є станом, у якому пацієнт не відповідає на зовнішні подразники, перебуває у повній нерухливості.
Кома – несвідомий стан, в якому пацієнт повністю не відповідає, не реагує на зовнішні подразники, такі як біль або світло, і не має циклів сну і неспання. Зазвичай кома має відносно коротку тривалість – від декількох днів до декількох тижнів. Після закінчення цього часу, деякі пацієнти поступово виходять з коми, деякі переходять у вегетативний стан або вмирають.
У вегетативному стані пацієнт знаходиться без свідомості і не знає про свій стан, але як і раніше має цикли сну і неспання. На відміну від коми, де очі пацієнтів закриті, пацієнтів у вегетативному стані часто відкривають очі і можуть рухатися, видавати звуки, реагувати на рефлекси. Вегетативний стан може виникнути в результаті дифузної травми півкуль головного мозку без ушкодження нижнього мозку і стовбура головного мозку. Аноксія або брак кисню в мозку можуть також призвести до вегетативного стану.
Синдром замкненої людини є станом, при якому пацієнт знаходиться у свідомості, усвідомлює все, що відбувається, але не може при цьому рухатися і спілкуватися з-за повного паралічу тіла. Такий стан виникає внаслідок пошкодження певних ділянок нижнього мозку і стовбура головного мозку, без пошкодження верхнього мозку. З розвитком допоміжних пристроїв, які можуть штучно підтримувати кровообіг і дихання, часто використовується термін  смерть мозку – тобто відсутність функцій мозку внаслідок дифузного пошкодження півкуль і стовбура мозку з втратою якоїсь цілісної діяльності. Смерть мозку є незворотнім процесом, видалення допоміжних пристроїв призведе до зупинки серця і припинення дихання. Іноді, ускладнення зі здоров'ям відбуваються в період безпосередньо після черепно-мозкової травми. Ці ускладнення дуже рідкісні, а ризик їх виникнення зростає з тяжкістю травми. Ускладнення ЧМТ включають в себе: судоми, гідроцефалію, скупчення спинномозкової рідини, інфекції, судинні ушкодження, а також пошкодження нервів і розвиток дегенеративних захворювань головного мозку.
Оцінка стану пацієнта з черепно-мозковою травмою повинна починатися з вивчення детальної історії, яка включає в себе медичні, неврологічні і психіатричні умови. У медичному центрі Омега-Київ для діагностування черепно-мозкових травм використовуються:

 • КТ (комп'ютерна томографія) - використовується рентгенівське випромінювання низької інтенсивності для створення чіткого уявлення про мозок. КТ допоможе швидко візуалізувати переломи кісток, наявність крововиливу в мозок, згустки крові (гематоми), забиття головного мозку, пухлини тканин.
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія) - використовує потужні радіохвилі і магніти, щоб створити детальні уявлення про мозок. Цей тест може бути використаний після стабілізації стану пацієнта.
 • ЕЕГ (електроенцефалографія) - застосовується для оцінки ступеня тяжкості та відновлення функцій мозку після черепно-мозкової травми.

Для проведення діагностики в клініці Омега-Київ використовується тільки нове і сучасне обладнання, а саме комп'ютерний сканер Philips Briliane 64 і магнітно-резонансний томограф Philips Achieva 1.5 T 16CH, а також  програмно-апаратний комплекс для ЕЕГ BRAINTEST VIDEO 24.


Вашу заявку надіслано!

Залишайтеся на зв'язку. Наш менеджер зателефонує Вам для підтвердження запису.

Запис на прийом

Наслідки черепно-мозкових травм

Ми зателефонуємо Вам для підтвердження заявки

* Обов'язково заповнять поля позначені зірочкою

Коментарі

Вибір напрямку
Додати коментар
Запис
на прийом
Скарги і
побажання
Замовити
дзвінок
ЗАПИС НА ПРИЙОМ
Заявка на запис є дійсною
після її підтвердження адміністратором клініки

Вкажіть форму зворотнього звязку
 • Телефон
 • E-mail

* -Поля обовязкові для заповнення

СКАРГИ І ПОБАЖАННЯ


* -Поля обовязкові для заповнення

Залиште Ваш номер телефону і на протязі 30 хвилин ми Вам передзвонимо.
Обробка заявок проводиться з 9:00 до 20:00