Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

закрити Запис через улюблений
мессенджер:
Запит відправлено!
Тримай телефон поблизу
та очікуй на дзвінок.
Напишіть свій телефон і ми вам подзвоним:
Відправить
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором

Бронхіт - патологія захворювання, що характеризується запальним процесом дифузного характеру.

Ціни відділення терапії

Прийом лікаря терапевта (консультація, огляд) 800 ₴ записатися
Загальний розгорнутий аналіз крові (22 параметри, ШОЕ, формула) - час виконання 1 дн. 200 ₴ записатися
Аналіз сечі загальний (13 параметрів та мікроскопія) - час виконання 1 дн. 140 ₴ записатися
ПЛР. Визначення ДНК Mycobacterium tuberculosis (Якісне визначення)(сеча, мокрота) - час виконання 5 дн. 400 ₴ записатися
Показати все Сховати

У нашому світі існує велика кількість різних захворювань, що вражають людський організм, але одними з найсерйозніших вважаються захворювання серцевої, кровоносної та дихальної систем. Почастішання випадків серйозних легеневих захворювань пов'язано з тим, що більша частина світового населення проживає у великих містах з розвиненою інфраструктурою, яка, неминуче, тягне за собою високий відсоток забруднення повітря, яким ми дихаємо. Від цього зустрічається велика кількість різних форм астми, бронхіти, трахеїти та ін. Захворювання дихальної системи людини. Слід більш докладно поговорити про таке захворювання, як бронхіт.

Отже, що ж таке бронхіт? Ця патологія - захворювання, що характеризується запальним процесом дифузного характеру. Даний патологічний процес зачіпає слизові оболонки бронхів, в крайніх випадках в процес захворювання може бути залучена вся стінка бронха протягом усіх її шарів. Подібний патологічний стан легеневого дерева бронхів виникає як наслідок вже наявних у людини захворювань хронічного типу, як результат інфекцій, які переніс пацієнт, а також він буває самостійним. В цьому випадку можна говорити або про вторинний, або про первинний бронхіти.

Головним патологічним впливом на бронхи є порушення процесу очищення легеневого дерева, що є результатом порушення вироблення особливого секрету слизової оболонки, а також порушення рухової активності мікроскопічних війок. В цьому випадку бронхи «потопають» у бруді, звідси і утворення мокротиння.

Фахівцями прийнято виділяти такі форми бронхіту, як гострий і хронічний тип.

Симптоми, причини і лікування захворювання буде залежати від того, якого типу хвороба у конкретного пацієнта, а також від того, первинний бронхіт або вторинний, після якогось захворювання або інфекції.

Класифікація

Як і будь-яке інше захворювання людського організму, бронхіти розділені фахівцями з класифікацій. Їх існує досить велика кількість, але на сучасному етапі розвитку медицини як вітчизняної, так і світової, варто зупинитися на двох класифікаційних ознаках.

Бронхіти щодо тяжкості своєї течії поділяються на:

  • 1,1 - легкий ступінь перебігу захворювання;
  • 1,2 - середній ступінь тяжкості;
  • 1,3 - тяжкий ступінь перебігу бронхіту.

За формою клінічного перебігу бронхіти можна розділити на:

  • 2,1 - гостра форма перебігу захворювання;
  • 2,2 - хронічна форма бронхіту.

Лікарі-терапевти

На сторінку лікарів Дивитись все
Прокрутити вліво
Прокрутити вправо

Записатися на прийом

замовивши зворотній дзвінок або через улюблений месенджер

Як показує практика, обидві класифікації використовуються одночасно і є доповненням одна до одної, наприклад, діагноз може виглядати наступним чином: гострий бронхіт середньої тяжкості і т.д.

У свою чергу бронхіти за клінічним перебігом можуть бути розділені за видами, при цьому для гострого бронхіту характерні свої види, а для хронічного свої.

 Гострий бронхіт ділиться на інфекційний, неінфекційний, змішаний вид, а також на бронхіт неясної етіології. У разі останнього типу гострого бронхіту перед лікарями стоїть складне завдання - лікувати пацієнта, не знаючи «ворога» в обличчя.

Хронічний тип бронхіту може бути катаральний або гнійний.

При цьому для кожного з перерахованих бронхітів, до якої б класифікації вони не належали будуть характерні свої симптоми, але існують і ознаки, які будуть відзначатися при будь-якому виді захворювання.

Симптоми бронхіту

Як вже говорилося, симптоми захворювання можуть різнитися залежно від форми бронхіту і від типу його перебігу. Розглянемо, які можуть бути ознаки наявності у пацієнта гострого або хронічного бронхіту.

Почнемо розмову з розбору симптоматики гострого бронхіту. Для такого захворювання, як гострий бронхіт, незалежно від ступеня тяжкості його перебігу, характерна наступна ознака: грудної низький кашель. Найчастіше такий кашель починає проявлятися вже при наявності інфекції у пацієнта (інфекційний гострий бронхіт), а також може з'являтися одночасно з розвитком інфекції. Крім того, у пацієнта, що надійшов з гострим бронхітом, буде відзначатися висока температура, до помірних високих показників. Хворий гострим бронхітом найчастіше відзначає наявність слабкості в усьому тілі, нездужання, з яким зазвичай і приходять до лікарів, нежить, або закладеність носа.

Поговоримо більш детально про кашлі. При початкових етапах захворювання кашель відзначається сухого характеру, при цьому мокротиння дуже мало, і вона погано відділяється, але такий кашель буде посилюватися ближче до ночі і вночі. Згодом пацієнт починає відзначати, що при кашлі у нього починає з'являтися біль в черевних м'язах і м'язах грудної клітини. Після закінчення 2-3 днів відходження мокроти полегшується, вона може мати слизовий характер, і збільшується за обсягом. Вона або слизова, або гнійно-слизова. При аускультації легень можна почути сухі або вологі хрипи.

При деяких ситуаціях у хворої людини може відзначатися наявність задишки, це говорить про те, що бронхіт протікає з ускладненням і на даний момент уражені навіть дрібні бронхи, це може стати ознакою наявності обструктивного синдрому. В середньому, стан пацієнта починає нормалізуватися вже до закінчення декількох днів, при цьому кашель може залишатися тривалий час.

Тепер розглянемо симптоми хронічного бронхіту. Його клініка буде відрізнятися від клінічних проявів гострого бронхіту легень. Дана форма характеризується комплексом симптомів, які залежать від типу перебігу захворювання: ремісія або ж період загострення, характеру: обструктивний або необструктивний хронічний бронхіт, чи є на даний момент ускладнення або ж немає. Характерним для хронічного бронхіту є тривалий кашель протягом більш ніж трьох місяців поспіль, при цьому такі періоди кашлю спостерігаються протягом 2х і більше років.

Такий кашель вологий і з'являється вранці, при цьому виділення мокротиння досить мізерне.

Посилення кашлю, як і загострення будь-яких інших захворювань, припадає на сиру холодну погоду, з ремісією в теплу і суху погоду. На самому початку розвитку захворювання симптомів, крім кашлю, не спостерігається, з боку самопочуття пацієнти порушень не відзначають. З плином часу, коли хронічний бронхіт починає прогресувати, погіршується кашель, він стає надсадний, мокрота несе гнійний характер. З боку самопочуття хворий починає відзначати наявність нездужання, слабкості. У пацієнта простежується швидка стомлюваність. У нічний час посилюється потовиділення. Задишка починає з'являтися навіть при незначній повсякденній роботі і при навантаженнях, які раніше ніяких незручностей не викликали. Як ускладнення можна відзначити появу у пацієнтів проявів за типом астми і обструктивного синдрому.

Причини

Знати причини так само необхідно, як і симптоми. Це може допомогти запідозрити недобре і звернутися за кваліфікованою допомогою до фахівця.

Отже, яка ж може бути причина виникнення бронхіту легень:

  1. Бактерії стафілококової групи, пневмококової та стрептококової. Залежно від бактеріальної флори призначаються ліки.
  2. Віруси. Це можуть бути віруси грипу, аденовіруси, парагрип та ін.
  3. Збудники бронхіту атипової групи. До них можна віднести хламідію пневмонію і мікоплазму пневмонію. Ці збудники віднесені вченими до проміжного виду між бактеріями і вірусами.
  4. Грибкова інфекція. Зустрічається вкрай рідко.
  5. Поєднана причина. Досить часто буває так, що захворювання виникає в результаті поєднання декількох збудників. Найчастіше це характеризується тим, що до інфікування, наприклад, вірусної інфекції через якийсь час додається ще і бактерія, яка також викликає бронхіт.

Крім того, є ряд людей, які входять в, так звану, групу ризику. Це люди, для яких можливість захворіти на гострий бронхіт або хронічний бронхіт в рази більше, ніж у решти населення. До групи ризику можна віднести людей, що зловживають курінням, які працюють на шкідливому виробництві, людей, які відчувають постійні переохолодження, і тих, хто вже має хронічні захворювання внутрішніх органів.

Діагностика

Одним з етапів визначення виду бронхіту і його збудників, є діагностика. Правильно продіагностувати захворювання може тільки фахівець, використовуючи різні способи діагностики. Це можуть бути і лабораторні методи, різні посіви і аналізи, ендоскопічні дослідження легень, а також інші види діагностування:

  1. Вивчення початку і причин захворювання, його симптоматики.
  2. Лабораторні дослідження: загальний аналіз крові може показати запалення, а також лейкоцитарний фон пацієнта, його гемоглобін, загальний аналіз сечі.
  3. Рентгенологічне обстеження легень. За допомогою цієї процедури можна визначити стан легенів на даний момент, а також наскільки великий запальний процес.
  4. Спірометрія - дихальний тест;
  5. Ендоскопічні діагностичні заходи такі, як бронхоскопія.
  6. Бронхографія.
  7. Бактеріологічне дослідження: посів мокротиння на мікрофлору і чутливість до антибіотиків.

Завдяки даним способами діагностики, можна з'ясувати етіологію бронхіту і визначитися з лікуванням. Особливо добре допомагає посів на мікрофлору, він дає лікарю можливість дізнатися точно, яка бактерія могла стати причиною появи захворювання і розробити якісне лікування, спрямоване на боротьбу зі збудником.

Лікування бронхіту

Правильне лікування може визначити і призначити тільки відповідний лікаре. У разі підозри на бронхіт, не можна ні в якому разі починати займатися самолікуванням, це може стати причиною появи різних ускладнень.

Для лікування гострого бронхіту застосовують противірусні лікарські засоби. В основній масі випадків антибіотиків не призначають, вони можуть бути призначені тільки у виняткових випадках, коли необхідність таких препаратів підтверджена лабораторними дослідженнями. Для полегшення відходження мокроти лікар може прописати муколітичні засоби. Крім препаратів призначають фізіотерапію, масаж вібраційним методом, лікувальну фізкультуру.

Для подолання рецидиву хронічного бронхіту, при гнійній мокроті призначають антибіотики. Для полегшення виділення мокротиння також можуть призначить муколітичні препарати. Крім того, для людей з хронічним типом бронхіту також показана лікувальна фізкультура в тривалому режимі, а також фізіолікування і особлива дихальна гімнастика.

Лечение бронхита в Киеве
Лечение бронхита в Киеве
Лечение бронхита в Киеве
Лечение бронхита в Киеве

Профілактика

Профілактика спрямована на запобігання гострого бронхіту і рецидивів хронічного типу бронхіту. Методи профілактики слід застосовувати для кожної людини, але особливо для людей із групи ризику. Найчастіше профілактика включає в себе виключення з життя людини професійних шкідливих умов, відмова від таких шкідливих звичок, як паління та зловживання алкоголем. Крім цього, слід своєчасно звертатися до лікарів і проходити повний курс лікування при хронічних інфекціях і гострих захворюваннях, навіть якщо це звичайна застуда. Часте запалення також може привести до тяжкого захворювання.

Слід відстежувати перебіг кашлю. Якщо він довго не припиняється (місяць і більше) або стає надсадний, варто відразу звернутися до лікаря.

Виключивши хоча б один фактор ризику можна знизити ймовірність захворювання бронхітом.

До якого лікаря звертатися?

Залежно від віку пацієнта можна звернутися або до педіатра (дитина), або до терапевта (дорослий). Найчастіше лікування проводять саме вони. У крайніх випадках, при важких стадіях до лікування хворої людини залучається пульмонолог.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

При відправці повідомлення сталася помилка. Продублюйте його, будь ласка, на пошту адміністратора mc.omegakyiv@gmail.com

4.5 (1 голоси)

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Автор статті:

Фещук Елена Александровна

Автор статті:

Фещук Олена Олександрівна

Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар-терапевт

Список літератури

Наші ліцензії та акредитаційні сертифікати

На сторінку документів Дивитись все

Відгуки про нашу клініку

Залишити відгук Відмінити
Ваше повідомлення надіслано!
При відправці повідомлення сталася помилка. Продублюйте його, будь ласка, на пошту адміністратора mc.omegakyiv@gmail.com
Для того, щоб Ваш відгук або коментар пройшов модерацію і був опублікований, ознайомтеся, будь ласка, з нашими правилами