Протрузія дисків, лікування протрузії дисків

Протрузією диску називають хворобу, коли вміст диску випинається за межі тіл сусідніх хребців. Таке випинання може досягати 5 мм в поперековому відділі хребта і до 2 мм у шийному відділі. В цілому це захворювання є проявом остеохондрозу. Іноді його також називають грижею хребта. В кінцевому підсумку відсутність лікування протрузії диску поступово призводить до розвитку великої грижі хребта.

      Дане захворювання зустрічається у багатьох людей, проте вони можуть навіть не здогадуватися про його наявність. Справа в тому, що недуга, особливо на ранніх стадіях далеко не у всіх викликає хворобливі відчуття. Враховуючи, що ця недуга - перша стадія формування грижі хребта, ця хвороба вимагає негайного лікування. У клініці «Омега-Київ» ви зможете пройти повне обстеження хребта, виявити протрузію диску на ранніх етапах, а кваліфікований лікар-вертебролог допоможе Вам підібрати оптимальний курс лікування.

Причини протрузії диску

     Зазвичай причиною розвитку захворювання є дегенетивно-дистрофічні порушення міжхребцевих дисків. Це викликає зневоднення диску, знижується його пружність, висота. Внаслідок таких процесів значно погіршується фіксація хребців.

    Виникнення недуги в більшості випадків формується ще в дитинстві. При цьому захворювання тривалий час може розвиватися безсимптомно.

Основними зовнішніми причинами протрузії є:

 • різноманітні травми хребта. Хвороба може викликатися родовими травмами (в таких випадках зазвичай страждає шийний відділ). Досить часто після автомобільних травм у їх учасників виявляють цю недугу.
 • порушення постави. Нахил двох сусідніх дисків відносно один одного провокують тиск на міжхребцевий диск, частина диску випинається
 • порушення обмінних процесів, генетична схильність до захворювання також можуть викликати протрузію
 • сколіоз, кіфосколіоз, остеохондроз
 • неправильне харчування
 • вікові причини

Серед внутрішніх причин – виснаження сполучної тканини, мала розвиненість м'язового каркаса.

Симптоми і ступінь протрузії дисків

    Симптоми захворювання зазвичай залежать від індивідуальних особливостей кожного випадку. Все залежить від місця, яке уражено протрузією, а також причини пошкодження диску. Протрузія, тобто вибухання диску, відбувається в невеликий простір спинномозкового каналу. Таким чином, при даній хворобі чиниться тиск на корінці і спинний мозок. Це викликає наступну симптоматику:

 • біль в ураженій області
 • оніміння кінцівок, поколювання
 • втрата мобільності
 • безперервні болі в спині
 • слабкість м'язів
 • попереково-крижовий радикуліт
 • скутість у рухах

    Говорячи про стадії недуги, слід розуміти, що сама протрузія є першою стадією грижі диска. Також необхідно розрізняти протрузию, вибухання диска і пролапс, його випадання. При протрузії фіброзне кільце не руйнується повністю, а відбувається його роздратування, яке залежить від ступеня «вибухання» диску. Медицині відомо три стадії розвитку хвороби:

 1. На першій стадії відбувається набухання диску. Його внутрішня частина виходить за межі здорового розташування і «вибухає» у бік фіброзного кільця. Така опуклість досягає в окремих випадках 180 градусів.
 2. На другій стадії вибухання диску стає більш загостреним. При цьому він все ще не виходить за межі фіброзного кільця, хоча і виступає в хребетний канал.
 3. На третій стадії протрузія диску, так звана мала грижа диску, переходить у велику грижу диску. Фіброзне кільце пошкоджується, а вміст пульпозного ядра може вийти за межі фіброзного кільця.

Види протрузії диску

Види захворювання виділяють в залежності від локалізації недуги. До основних типів відносяться:

 • Протрузії дисків шийного відділу хребта – найчастіше дає про себе знати перманентними, що переходять у хронічні, болями в шиї. Хворий може відчувати оніміння і поколювання в руці.
 • Протрузії в поперековому відділі хребта – найбільш поширений вид протрузії диску, оскільки центр тяжіння тіла знаходиться саме тут. При цьому хворий відчуває часті болі в попереку, можливо відчуття оніміння або поколювання в стопі, іноді – порушене сечовипускання.
 • Протрузії грудного відділу хребта – рідкісне явище. Тут рухливість хребців нижче, ніж в поперековому та шийному відділі хребта. Недуга утвориться звичайно в результаті дегенерації дисків. Ураження в грудному відділі хребта супроводжується поколюванням в грудях, болями в міжребер'ї.

    Напрямки вибухання диску дають можливість виділити центральну (медіанну), латеральну (бічну), задньолатеральну і задню протрузії. Різні види протрузії мають різну ймовірність тиску на спинний мозок і нервові структури. Таким чином, відрізняються симптоми та можливі наслідки недуги.

Діагностика протрузії диска

Щоб лікар мав можливість поставити правильний діагноз, з'ясувати точний тип і вид протрузії використовують методи візуалізації:

 • комп'ютерну томографію (КТ)
 • магнітно-резонансну томографію (МРТ)

     У клініці «Омега-Київ» у досвідченого вертебролога є в розпорядженні вся необхідна апаратура для діагностики захворювання з максимальною точністю. Для проведення МРТ тут використовують апарат Philips Achieva 1.5 T 16ch. Він дає чітку детальне пошарове зображення тканин пацієнта. Цей складний, але безпечний спосіб діагностики добре показує супутні патології, ширину хребетного каналу, а також розмір протрузій. КТ в центрі «Омега-Київ» проводиться за допомогою апарату Philips Brilliance 64. Такий спосіб діагностики знижує рівень дози рентгенівського опромінення, яке пацієнт отримує при традиційному рентгені.

Лікування протрузії диску

    На ранніх стадіях хвороба добре піддається лікуванню. Оперативне втручання практикується досить рідко, тільки як крайній захід. Зазвичай лікування протрузії здійснюють консервативним методом, проводячи заходи, що знімають біль, набряк і нормалізуючі функції хребта. Лікування захворювання завжди проводиться комплексно, використовуючи

 • рефлекторні методи (голкотерапія, вакуумна терапія, масаж, лікувальна фізкультура, фізіотерапія)
 • медикаментозні методи (нестероїдні противоваспалительные препарати, вітаміни, хондопротекторы)

Профілактика протрузії диску

     Щоб уникнути захворювання слід дотримуватися комплексу простих правил по зміцненню м'язового корсета і поліпшенню загальних обмінних процесів в організмі:

 • регулярні помірні спортивні навантаження (бажано, плавання)
 • збалансоване харчування
 • відсутність травм хребта
 • своєчасне лікування соматичних хвороб

     Прості правила допоможуть Вам знизити навантаження на хребет та уникнути захворювання. Однак у разі виникнення больових відчуттів будь-якої інтенсивності, бажано негайно звернутися до лікаря клініки «Омега-Київ». Фахівці зі значним стажем роботи швидко і точно поставлять діагноз і проведуть необхідні оздоровчі заходи.

Часті запитання про протрузію дисків

1. Чим небезпечна протузия дисків хребта?

     Дане ураження хребта є початковою стадією міжхребцевої грижі. Щоб не допустити розвиток грижі, важливо вчасно звернутися за діагностикою і лікуванням до досвідченого фахівця-вертебролога.

2. Де лікувати протузию дисків?

    Протрузія дисків є серйозним захворюванням, самолікування якого може принести більше ускладнень, ніж користі. Тому за діагностикою та лікуванням цієї недуги важливо звернутися до досвідченого вертебролога – фахівця по діагностиці і лікуванню захворювань опорно-рухового апарату людини.

 

Вашу заявку надіслано!

Залишайтеся на зв'язку. Наш менеджер зателефонує Вам для підтвердження запису.

Запис на прийом

Протрузія дисків, лікування протрузії дисків

Ми зателефонуємо Вам для підтвердження заявки

* Обов'язково заповнять поля позначені зірочкою

Коментарі

Вибір напрямку
Додати коментар
Запис
на прийом
Скарги і
побажання
Замовити
дзвінок
ЗАПИС НА ПРИЙОМ
Заявка на запис є дійсною
після її підтвердження адміністратором клініки

Вкажіть форму зворотнього звязку
 • Телефон
 • E-mail

* -Поля обовязкові для заповнення

СКАРГИ І ПОБАЖАННЯ


* -Поля обовязкові для заповнення

Залиште Ваш номер телефону і на протязі 30 хвилин ми Вам передзвонимо.
Обробка заявок проводиться з 9:00 до 20:00