Тестування на SARS-CoV-2 (COVID-19) - максимально швидко і зручно, методом ПЦР чи шляхом здачі крові. Деталі
ЗАБІР АНАЛІЗІВ У ВАС ВДОМА - швидко, безпечно, комфортно. Виклик медсетри додому. Деталі

Протрузія дисків попереково-крижового відділу

Протрузія дисків попереково-крижового відділу, фото         Протрузія дисків попереково-крижового відділу – вид протрузії, який призводить до патології в області попереково-крижового відділу. Це пов'язано з великим навантаженням на даний відділ хребта, який є своєрідною осьовою точкою всього тіла людини. В цілому ж протрузія – це патологичний стан хребетного диску, при якому формується випинання пульпозного ядра диску, хоча і не відбувається розриву зовнішньої оболонки. У попереково-крижовому відділі випинання може досягати 5 мм. Такий стан міжхребцевих дисків передує грижі хребта.

     Дистрофічно-дегенеративні процеси, які призводять до розвитку хвороби, можуть розвиватися з віком, через сидячий спосіб життя, травми, отримані під час спорту.

    Комбінація декількох факторів в рази збільшує ймовірність розвитку протрузії дисків попереково-крижового відділу. Фахівці медичного центру «Омега-Київ», використовуючи різноманітні можливості для діагностики і лікування протрузії, допоможуть Вам визначити наявність цього захворювання, а також своєчасно запобігти наслідки протрузії, наприклад, розвиток грижі хребта.

Симптоми протрузії попереково-крижового відділу

    Симптоми захворювання багато в чому схожі з проявами протрузії в інших відділах хребта. Різниця полягає в місці локалізації хвороби, типу протрузії та ступеня її розвитку. Найчастіше при протрузії попереково-крижового відділу пацієнт звертає увагу на такі прояви недуги:

несильний колючий або стріляючий біль

 • больові відчуття в попереку посилюються при чханні, кашлі, сміху
 • біль віддає в нижні кінцівки, посилюючись при ходьбі
 • неприродний невеликий нахил тіла в бік
 • біль при нахилах або поворотах
 • втрата рухливості мускулатури
 • може спостерігатися прискорене сечовипускання

    Отже, якщо Ви відчуваєте саме такі больові відчуття, то можна з великою ймовірністю сказати, що протрузія вразила попереково-крижовий відділ хребта. З усіх видів протрузії цей за статистикою зустрічається в 50% випадків протрузії.

Типи протрузії попереково-крижового відділу

    В залежності від напрямку виступу диска, виділяють різні типи протрузії:

 • циркулярна протрузія – диск виступає рівномірно з усіх боків, досить небезпечний тип протрузії, так як зазвичай призводить до здавлення нервових закінчень м'язів і обмеження сідничного нерва
 • дорзальне випинання – випадіння відбувається по напрямку до спинномозгового каналу.
 • дифузне випинання – нерівномірні виступи, які розміщуються на кількох рівнях хребта
 • латеральне випинання – такий тип зустрічається зазвичай на 20% всіх випадків протрузії. Випинання диску відбувається в бічному напрямку. Традиційно цей тип протрузії приносить хворому найбільше неприємних больових відчуттів, тому легко піддається діагностиці.

Причини появи протрузії попереково-крижового відділу

    Даний тип недуги, як і інші типи протрузій часто не є самостійним захворюванням, а розвивається в доповнення до остеохондрозу. Тому причини, які викликають протрузию, багато в чому збігаються з причинами остеохондрозу. Серед них:

 1. похилий вік
 2. інфекції, які вразили кісткові тканини або суглоби
 3. травми (у тому числі мікротравми)
 4. неправильна постава, викривлення хребта
 5. перманентне підняття важких предметів
 6. статичне перебування в одній позі тривалий час
 7. важкі умови праці
 8. спадковість

Стадії розвитку протрузії дисків попереково-крижового відділу хребта

    Традиційно розвиток протрузії свідчить про те, що хребет перебуває далеко не в кращому стані і є велика ймовірність розвитку грижі хребта. Багато лікарі навіть вважають, що протрузія – перший етап хребетної грижі. До критичного стану протрузія проходить такі стадії:

 1. На першому етапі драглисте ядро виходить за допустимі межі і впирається в межі фіброзного кільця. Використовуючи спеціальне обладнання, в спиномозковому каналі можна спостерігати опуклість. Таке випинання може становити до половини окружності диска.
 2. Другий етап можна позначити як власне протрузію диску – опуклість надає набагато більший вплив на хребет, хоча і не виходить за межі фіброзного кільця
 3. Третій етап фактично вже є грижею хребетного диску. Відбувається розрив фіброзного кільця, а частина драглистого ядра виходить назовні. Випинання в області хребта можна спостерігати неозброєним оком.

Діагностика протрузії попереково-крижового відділу хребта

    Виявлена на ранніх стадіях протрузія добре піддається лікуванню. В таких випадках від неї можна позбутися часто без оперативного втручання. Однак лікування протрузії має починатися з чіткого діагнозу захворювання. У клініці «Омега-Київ» діагностика протрузії передбачає:

 • комплексний огляд у лікаря-вертебролога
 • аналіз супроводжуючих протрузsю захворювань (виявлення алергій, можливих протипоказань)
 • КТ (комп'ютерна томографія) – метод, який є набагато більш щадним в плані рентгенівського опромінення, порівняно зs звичайним рентгеном. В той же час цей спосіб діагностики фінансово більш доступний для пацієнтів. В результаті обстеження пацієнт отримує тривимірну картинку структур хребта. У клініці «Омега-Київ», комп'ютерна томографія проводиться на апараті PhilipsBrilliance
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія) – хоча вартість даного дослідження може бути вище, ніж КТ, у разі підозри наявності протрузії саме він є бажаним методом аналізу. МРТ добре демонструє ступінь розвитку захворювання і ураження тканин. Для обстеження використовується сканер PhilipsAchievaT 16ch.

Лікування протрузії попереково-крижового відділу хребта

У клініці «Омега-Київ» пацієнтам доступні як медикаментозні, так і немедикаментозні способи лікування протрузії. Оперативне втручання в таких випадках проводиться рідко, тільки при наявності серйозних ускладнень.

Медикаменти спрямовані на швидке усунення больових відчуттів у хворого з використанням:

 • зовнішніх мазей і гелів
 • анальгетиків
 • протизапальних препаратів

Немедикаментозне лікування має своєю метою вплинути на саму причину захворювання, а не зняти перші неприємні симптоми. Для цього лікар-вертебролог приписує:

 • лікувальний масаж
 • фізкультуру під наглядом фахівця
 • масаж
 • мануальну і фізіотерапію
 • витягнення хребта

    В центрі «Омега-Київ» під наглядом лікаря-вертебролога Ви також зможете навчитися лікувальної фізкультури, щоб згодом самостійно працювати над зміцненням хребта.

Профілактика протрузії попереково-крижового відділу хребта

Профілактика даного захворювання дуже ефективна при відсутності остеохондрозу і передбачає:

 • дотримання правильно режиму харчування
 • правильну поставу
 • захист хребта від різких напруг
 • помірні фізичні навантаження (плавання, йога)

    Больові відчуття будь-якої інтенсивності в області попереку можуть свідчити про появу протрузії в цьому відділі хребта, в такому випадку рекомендується пройти обстеження у досвідченого лікаря-вертебролога. У клініці «Омега-Київ» спеціалісти вищої категорії доступні всі необхідні засоби для швидкої діагностики цього захворювання, а також попередження розвитку ускладнень.

Часті питання про протрузію дисків поперекового відділу

1. Чим небезпечні протрузії дисків поперекового відділу?

    Захворювання призводить не тільки до больового синдрому, але також є ризиком здавлювання спинномозкового каналу, порушенням кровообігу в тканинах і формуванням гриж, лікування яких, на відміну від протрузії, передбачає хірургічне втручання.

2. Чи можна швидко вилікувати протрузію дисків попереково-крижового відділу?

    Протрузія рідко буває одиночним захворюванням, оскільки її протікання часто супроводжують різні суміжні недуги. Тому терміни лікування протрузії залежать від загальної клінічної картини і стадії розвитку.

Вашу заявку надіслано

Вашу заявку надіслано!

Залишайтеся на зв'язку. Наш менеджер зателефонує Вам для підтвердження запису.

Запис на прийом

Протрузія дисків попереково-крижового відділу

Ми зателефонуємо Вам для підтвердження заявки

Дозволяється вводити лише символи кирилиці

* Обов'язково заповніть поля позначені зірочкою

Коментарі

Вибір напрямку
Додати коментар
Запис
на прийом
Скарги і
побажання
Замовити
дзвінок
ЗАПИС НА ПРИЙОМ
Заявка на запис є дійсною
після її підтвердження адміністратором клініки

Вкажіть форму зворотнього звязку
 • Телефон
 • E-mail

* -Поля обовязкові для заповнення

СКАРГИ І ПОБАЖАННЯ


* -Поля обовязкові для заповнення

Залиште Ваш номер телефону і на протязі 30 хвилин ми Вам передзвонимо.
Обробка заявок проводиться з 9:00 до 20:00