Протрузія шийного відділу хребта

Дослівно термін «протрузія» означає «виступ». Лікарі називають протрузією випинання міжхребцевого диска за межі хребетного стовпа. Саме з протрузії найчастіше починається утворення грижі.
Протрузія шийного відділу хребта зустрічається досить часто. Справа в тому, що найчастіше, саме хребці шийного відділу несуть найбільше навантаження, а нездоровий спосіб життя, вік, патологічні зміни в організмі позначаються на хребцях шиї практично в першу чергу. До того ж слід враховувати, що і сам шийний відділ надає значний вплив на опорно-рухову систему людини. Багато в чому саме його визначає стан здоров'я і працездатність інших органів.
Таким чином, протрузія дисків шийного відділу є захворюванням, яке може неприхильно позначатися на всьому організмі. Даний недуга досить успішно піддається лікуванню, однак у разі відсутності лікування може дати дуже неприємні ускладнення. Саме тому, при виявленні перших симптомів протрузії шийного відділу, слід звернутися до лікаря-вертебролога. Широкий спектр діагностичних методів у клініці «Омега-Київ» дозволяє максимально точно визначити локалізацію, тип іпричини розвитку протрузії.
Причини протрузії шийного відділу
Захворювання розвивається в результаті дистрофічних процесів у хребті. Позвонковые диски в таких випадках поступово втрачають амортизаційні властивості, відбувається всихання його тканин, а їх структура і еластичність втрачається. Саме диски відповідають за еластичність, а також активність рухів в шиї, вони ж забезпечують стабільність положення голови. Основними причинами появи хвороби є:
- остеохондроз (протрузія в цілому вважається наслідком остеохондрозу)
- недолік амінокислот і необхідних микроэлемнтов
- хребетні травми
- кіфоз, лордоз, сколіоз
Узагальнюючи, можна сказати, що причиною захворювання є в основному ті фактори, які скорочують амортизаційні властивості диска, знижують його еластичність, змінюють структуру. Такі процеси призводять до того, що в фіброзному кільці утворюються тріщини. Це в свою чергу, викликає защемлення нервів і, як наслідок больові відчуття.
Симптоми і ступінь протрузії шийного відділу
На відміну від великої грижі, симптоми недуги не такі яскраві. Це пов'язано з тим, що вивалювання утворень в області міжхребцевого диска при даному захворюванні не такі великі. Тому і нервові корінці, а також спинний мозок, уражаються відносно слабко. Однак захворювання можна запідозрити у людини, яка страждає сильними незрозумілими мігренню і головними болями. Отже, основна симптоматика така:
- біль у шийному відділі хребта
- головні болі
- больові відчуття поширюються на плечі
- дискомфорт при спробі підняти лопатки
- відчуття поколювання у кінцівках
- запаморочення
Як показує лікарська практика, зазвичай хвороба рідко зустрічається ізольовано від інших захворювань хребта, часто вона супроводжується протрузією сусідніх відділів. З цим пов'язані і симптоми захворювання.
Розрізняють такі стадії недуги:
- Втрата фіброзним кільцем пружності, цілісності. На першій стадії протрузії фіброзне кільце також стає більш пухким. Відбувається розплющування пульпозного ядра.
- На другій стадії міжхребцевий диск випинається в хребетний канал. При протрузії пролапс зазвичай досягає 1-2 мм.
- Третя стадія захворювання фактично означає розвиток великої грижі хребта. Хворий після тривалого перебування в незручній позі починає відчувати гострий біль у шиї. В цілому, вираженість больових відчуттів залежить від того, як сильно стиснуті нервові корінці.
Типи протрузії шийного відділу
Спрямованість пролапсу дозволяють виділити латеральні (формується збоку), заднелатеральные (формування виступу назад і вбік), задні (протрузія спрямована від живота до спини), центральні (медіани) протрузії.
Діагностика протрузії шийного відділу
Діагноз про наявність протрузії не може бути поставлений самостійно. Це пов'язано з тим, що для постановки даного діагнозу часто необхідно використання високотехнологічних апаратів, які є в розпорядженні у лікаря-вертебролога.
У клініці «Омега-Київ» діагностика протрузії здійснюється такими апаратними методами:
- комп'ютерна томографія, при цьому обстеженні хворий піддається мінімальній дозі променевого навантаження. У клініці «Омега-Київ» КТ проводиться з використанням високоточного апарату Philips Brilliance
- магнітно-резонансна томографія дає детальний пошарове знімок тканин. При протрузії даний тип обстеження є кращим, так як його дані дають можливість вертебролога швидше поставити правильний діагноз. Лікарі центру «Омега-Київ» мають в розпорядженні для МРТ високоточний апарат Philips AchievaT 16ch.
Залежно від особливостей конкретного захворювання можуть бути призначені додаткові дослідження, наприклад, для визначення наявності запального процесу в тканинах. Однак рішення про цих дослідженнях лікар приймає індивідуально.
Лікування протрузії шийного відділу
Лікування такого захворювання проводиться комплексно, консервативно, можливо, як в стаціонарних, так і амбулаторних умовах. Під час лікування протрузії хворий повинен дотримувати правильний режим робочого дня, не піддавати хребет значної навантаженні, уважно стежити за поставою. В першу чергу, терапевтичні заходи при протрузії спрямовані на усунення больових відчуттів. Для цього можуть призначатися протизапальні препарати, спазмолітики, анальгетики, а також препарати, які розслаблюють м'язову мускулатуру. Також на 3-4 день лікування на тлі загальної медикаментозної терапії призначають зовнішні препарати у формі мазей.
У клініці «Омега-Київ» дії досвідченого лікаря-вертебролога крім купірування больового синдрому, спрямовані також і на профілактику ускладнень остеохондрозу хребетного стовпа. При участі і під наглядом фахівців проводиться:
- щадна мануальна терапія;
- фізіотерапія;
- масаж;
- витягування хребта;
- лікувальна гімнастика.
Профілактика протрузії шийного відділу хребта
Попередити розвиток захворювання дозволяють такі правила:
- Всі заходи, які спрямовані на зміцнення хребта (плавання, йога, легке фізичне навантаження).
- Необхідно дотримувати правильну поставу.
- Дуже важливо стежити за дієтою, уникаючи зайвої ваги.
У будь-якому разі, якщо Ви відчуваєте больові відчуття в спині, слід якомога швидше звернутися до фахівця-вертебролога. Протрузія легко піддається консервативному лікуванню при ранній стадії виявленої хвороби. Звернувшись до фахівців центру «Омега-Київ», Ви зможете уникнути не тільки протрузії, але і неприємних ускладнень цієї хвороби.
Часті питання по протрузії шийного відділу хребта
1. Який період адаптації після протузии шийного відділу?
Лікування недуги передбачає індивідуальний комплекс, як медикаментозних препаратів, так і лікувальної фізкультури, фізіотерапії, масажу залежно від загальної клінічної картини перебігу захворювання. Відповідно, період реабілітації – індивідуальний фактор.
2. Чим небезпечна протрузія шийного відділу?
Захворювання є однією з найбільш небезпечних локалізацій цієї недуги. При відсутності належного лікування протрузія в області шиї може вести до звуження хребетного каналу, порушення трофіки тканин і сильних болів. Слід зазначити, що на запущеній стадії портрузия переходить в грижу.
Лікарі вертебрології