Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

закрити Запис через улюблений
мессенджер:
Запит відправлено!
Тримай телефон поблизу
та очікуй на дзвінок.
Напишіть свій телефон і ми вам подзвоним:
Відправить
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором

Аналізи під час планування вагітності

Шевнюк Сергій Леонідович

9 місяців виношування дитини – відповідальний період, коли жінці особливо важливо бути у хорошій фізичній формі. У зв'язку з цим ще на стадії планування вагітності перед зачаттям потрібна підготовка – консультації профільних фахівців, УЗД, аналізи. Обстеження та виконання рекомендацій лікаря щодо оздоровлення знизить ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів, зменшить ризики вроджених патологій у малюка. Які аналізи потрібно здати під час планування вагітності, чи треба обстежуватися чоловікові перед зачаттям дитини – читайте у нашій статті.

Навіщо потрібно планувати вагітність

Під впливом гормонів з перших днів вагітності в тілі жінки відбуваються важливі зміни. Кожна клітина організму майбутньої матері перебудовується в ім'я однієї мети – збереження та розвитку. У міру зростання плода значно росте навантаження на всі органи та системи матері – серце, нирки, печінку, опорно-руховий апарат, імунну, нервову та ендокринну системи. Якщо в анамнезі жінки є хронічні хвороби – вони часто загострюються. Захворювання, що протікають у прихованій формі, також можуть проявитися та нашкодити майбутній мамі та плоду.

Тому, при плануванні зачаття, за 3-6 місяців потрібна підготовка до вагітності: лікування проблем зі здоров'ям та обстеження, що включає аналізи на інфекції, гормони, оцінку ризику генетичних відхилень. Особливо ретельно обстежуватися потрібно парам зі спадковими захворюваннями в анамнезі та невдалим досвідом виношування попередніх вагітностей. Порушення у роботі організму, виявлені за підсумками аналізів, слід пролікувати – так ви збільшите шанси на народження здорової дитини.

Які аналізи слід здавати перед вагітністю жінці?

Заздалегідь, ще до зачаття, жінці необхідно відвідати гінеколога. На прийомі лікар:

Потім гінеколог дасть рекомендації, які аналізи слід здавати перед вагітністю.

Насамперед здається:

  • загальний аналіз крові – для визначення рівня гемоглобіну та діагностики запалень в організмі;
  • загальний аналіз сечі: його результати допомагають діагностувати відхилення у роботі нирок та оцінити, як проходять основні обмінні процеси в організмі;
  • тест на групу крові та резус-фактор – для виключення ризику розвитку гематологічного чи резус-конфлікту;
  • аналіз крові на цукор;
  • біохімія крові – для оцінки роботи внутрішніх органів (печінки, жовчного міхура, нирок);
  • тест на згортання крові (коагулограма);
  • аналіз крові на ВІЛ, гепатит B та C, реакція Вассермана (кров на сифіліс).

Є низка інфекційних захворювань, які несуть загрозу перебігу вагітності, можуть стати причиною викидня або розвитку вроджених патологій плода. Збудники передаються внутрішньоутробно, тому обстежитись на наявність до них антитіл бажано до зачаття.

Які аналізи на інфекції складають при плануванні вагітності (тести на TORCH-інфекції):

  • токсоплазмоз;
  • краснуха;
  • цитомегаловірус;
  • генітальний герпес;
  • вітряна віспа.

За наявності у пацієнтки певних симптомів – порушення менструального циклу, відсутність вагітності понад 1 рік незахищеного сексу, надмірна вага – лікар може призначити гормональні тести. Список аналізів на гормони, які при плануванні вагітності потрібно здати жінці:

  • ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) – бере участь у процесі зростання яйцеклітини та регулює утворення естрогену. Його здають через 3-7 днів від початку менструального циклу, а визначення можливості зростання яйцеклітини – через 5-8 днів.
  • ЛГ (лютеїнізуючий гормон) – важливий для завершення дозрівання яйцеклітини та овуляції, а значить визначає шанси завагітніти. Здається у відрізку між 3 та 5 днем ​​місячних. При обстеженні на безплідність до уваги береться співвідношення гормонів ЛГ і ФСГ.
  • Тестостерон – здається будь-якого дня. Це чоловічий статевий гормон, перевищення норми у жінки спричиняє порушення овуляції, а згодом може сприяти перериванню вагітності.
  • Пролактин стимулює процес лактації після пологів. Нестача чи надлишок цього гормону може перешкоджати овуляції.
  • Прогестерон (так званий гормон вагітності) – безпосередньо відповідає за завершення процесу прикріплення ембріона до слизової матки. Здається на 20-й день менструації.
  • Естрадіол – жіночий статевий гормон, бере участь у формуванні репродуктивної системи та регулює менструальний цикл. Здається на 3-й або 20-й день циклу.
  • ДГЕА-сульфат – андроген, чоловічий статевий гормон, присутній також і в жіночому організмі. Перевищення норми у жінок може викликати дисфункцію яєчників. Тест можна складати будь-якого дня.
  • Гормони щитоподібної залози – окрім інших функцій, беруть участь у регуляції роботи яєчників. На тлі патологій щитовидки може розвинутися безпліддя, хронічне невиношування вагітності, мертвонародження, зростає ризик смертності дітей. Від здоров'я щитовидки багато в чому залежить фізичний, психічний та інтелектуальний розвиток малюка. Тому тести на гормони щитоподібної залози входять до переліку аналізів, які здаються перед вагітністю.

Для максимальної точності результатів враховуйте фактори, які можуть вплинути на їхню достовірність. Для цього перед здачею аналізів варто дотримуватись рекомендацій:

  • утриматися від вживання спиртного та куріння;
  • припинити прийом препаратів, що впливають на гормональний фон;
  • уникати стресових ситуацій;
  • відмовитись від надмірних фізичних навантажень.

Буває, що діагностика подружжя не виявила проблем зі здоров'ям, всі показники в межах норми, а зачаття не настає. Тоді при плануванні вагітності можуть призначити аналіз на сумісність – посткоїтальний тест чи пробу Шуварського. Це дослідження слизу з цервікального каналу жінки через 4-9 годин після сексуального контакту. Мета тесту – визначення числа та рухливості сперматозоїдів та оцінка їх здатності проникнути через цервікальний слиз для запліднення яйцеклітини.

Які аналізи здавати чоловікові під час планування дитини?

Чоловік дає майбутньому малюкові половину генетичного матеріалу. Тому здавати аналізи при плануванні вагітності необхідно і майбутньому батькові, і їх може бути не менше ніж ті, які потрібно здати жінці. На обстеження направляє лікар-уролог чи андролог після візуального огляду пацієнта.

Насамперед чоловікові треба здати:

Згідно з анамнезом та скаргами, додатково лікар може порекомендувати:

Якщо у пари є труднощі із зачаттям – вагітності немає довше року незахищеного сексу – чоловікові треба здати:

  • Спермограму. Дослідження дозволяє визначити кількість сперматозоїдів в еякуляті та рівень їхньої активності. За підсумками спермограми може бути призначене лікування, спрямоване на підвищення якості сперми.
  • Кров на гормони: тестостерон (низькі показники у чоловіків погіршують якість сперми), ФСГ (впливає на коректну роботу статевих залоз), ЛГ (регулює роботу статевих залоз, а також бере участь у синтезі тестостерону), ХГЛ (у нормі у чоловіків відсутня), пролактин та естрадіол (підвищені показники знижують якість сперми).

Консультації вузькопрофільних спеціалістів

Крім того, що при плануванні вагітності подружжя відвідує гінеколога та уролога, а потім здаються аналізи, можуть знадобитися інші профільні фахівці – яких лікарів пройти:

  • Терапевта – рекомендується проходити жінці та чоловікові для оцінки загального стану здоров'я. Лікар поміряє артеріальний тиск, діагностує наявність хронічних захворювань та вірусних інфекцій, які потрібно пролікувати до зачаття, дасть рекомендації щодо корекції способу життя.
  • Ендокринолога та репродуктолога – консультація цих фахівців необхідна при труднощах із зачаттям дитини чи наявності діагнозу безпліддя в одного з партнерів.
  • Генетика. Проконсультуватися у генетика необхідно, якщо у найближчих родичів пари є генетичні патології; у подружжя вже є дитина, яка страждає на спадкові захворювання; попередні вагітності закінчувалися викиднем, завмиранням плода, мертвонародженням; вік жінки віком від 35 років; у разі близькоспорідненого шлюбу. Генетик допоможе оцінити всі ризики та шанс народити здорового малюка.

Загальні рекомендації під час планування вагітності

Про те, які аналізи потрібні для планування вагітності, яких лікарі пройти, ми розповіли. Але важливо також майбутнім батькам відкоригувати свої звички у бік здорового способу життя. Загальні рекомендації такі:

  • Відмова від шкідливих звичок: подружжю варто відмовитися від вживання алкоголю і куріння як мінімум за 3 місяці до зачаття. Токсична дія тютюну може стати причиною генетичних дефектів у статевих клітинах, знизити ерекцію у чоловіків, спровокувати розвиток дисплазії та раку шийки матки у жінок. При вживанні алкоголю зростає ризик вад розвитку плода, ймовірність викиднів на ранніх термінах та інших патологій.
  • Збалансоване харчування, багате на вітаміни та мінеральні речовини, відмова від фаст-фуду та їжі з консервантами. За призначенням лікаря, раціон можна доповнити прийомом фолієвої кислоти та препаратів йоду.
  • Помірне фізичне навантаження.
  • Здоровий режим сну. Нестача відпочинку може спровокувати збій у роботі гормонів та труднощі із зачаттям.
  • Мінімізація стресів. Тривалі стреси часто призводять до депресії, статевої дисфункції у чоловіків, збою циклу менструації у жінок, сприяють зниженню імунітету, розвитку захворювань органів шлунково-кишкового тракту, нервової системи, серця та судин.
  • Умови праці. До негативних факторів відноситься робота на шкідливому виробництві, у нічну зміну, пов'язана з перельотами та стресами. В ідеалі, краще змінити рід діяльності або перевестися на іншу ділянку.

Етап підготовки до вагітності вимагає відповідального ставлення обох у парі, адже від цього залежить здоров'я мами та майбутньої дитини.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

При відправці повідомлення сталася помилка. Продублюйте його, будь ласка, на пошту адміністратора mc.omegakyiv@gmail.com

4.8 (9 голоси)

Автор статті:

Автор статті:

Чужа Микола Миколайович

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, головний лікар, кандидат медичних наук, PhD

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Лікарі медичного центру Омега‑Київ

На сторінку лікарів Дивитись все
Прокрутити вліво
Прокрутити вправо